Jako maminky si říkáme, že přece víme, co naše dítě chce a potřebuje, že jsme na sebe s dítětem napojení… Ale pak jsou chvíle, kdy nám ten prcek sice ukazuje co chce podat, ale tím směrem je milion věcí a my po jedné zkoušíme, co má vlastně na mysli. Je to super pocit, když vám vaše batolátko může dát najevo, co zrovna potřebuje, co ho venku zaujalo nebo s čím by si chtělo hrát. A rozhodně nemusíte čekat až začne mluvit.
Já bych se teď ráda podělila o to, jaká byla moje vlastní zkušenost se znakováním, protože vést kurzy o znakování a komunikaci s dětmi nelze bez toho, aby měl člověk vlastní zkušenost se svým dítětem. Proto jsem ráda, že i já mohu své zkušenosti „odpíchnout“ od toho, jak se znakovalo u nás doma.
Pamatuji si, že nám na vysoké škole, když jsem studovala obor surdopedie (vzdělávání osob se sluchovým postižením), naše vyučující zmínila, že existuje také znakování se slyšícími miminky. Říkala, že si,že si na to musím vzpomenout, až budu mít jednou vlastní děti. Sama jsem si na to nevzpomněla, nicméně moje mamka našla v mém starém pokoji letáček právě o znakování s miminky s programem Baby Signs®. Abych pravdu řekla, vůbec netuším, že bych takový letáček někdy měla a kde jsem k němu přišla. Shodou okolností to ale bylo v době, kdy měl náš syn asi 3 měsíce. Začala jsem zjišťovat více informací a nadchlo mě to natolik, že jsem si udělala lektorský kurz, abych měla veškeré informace a začala jsem doma na malého znakovat, když mu bylo akorát 6 měsíců. Naštěstí se mi do znakování podařilo přemluvit také partnera a babičky. Poctivě jsme znakovali znaky pro jídlo, pití, koupání atd… A né nadarmo se říká, že děti nezačnou znakovat to, co potřebují, ale to, co je pro ně zajímavé. Takže první znak našeho syna, někdy kolem 8. měsíce, byl ježek! Babička v knížce ukazovala: „Podívej, to je ježek. A víš co ježek dělá? Pích pích.“ a píchala malého prstem do nožičky. On po ní začal hned opakovat a také píchal svým malým prstíkem do nožičky. Tak u nás vznikl první znak pro ježka. Pak ale dlouho nic. Říkala jsem si: „Tak syn lektorky znakování a pořád se nám nějak nedaří…“ Nicméně u znakování platí také to, že je potřeba být trpělivý. Často si maminky říkají, jestli to znakování vůbec funguje, když dlouho nevidí od svého dítěte žádnou odezvu. Ale už jen to, že dítě znakům rozumí, že si vlastně v hlavičce už vytvořilo asociace znak – situace, to je velký pokrok. A samotné znakování přijde hned, jak na to budou děti z hlediska jejich individuálního vývoje připravené.
Kolem prvních narozenin začal náš malý zapojovat do komunikace další znaky. Používal znaky jako auto, pejska nebo světlo, takže to, s čím se často setkával a nějakým způsobem ho to zaujalo. Jen malá vsuvka: světlo je jeden z prvních znaků, který děti začínají znakovat. Nejvíc se ale rozznakoval v 15 měsících. To jsme jen sledovali, jak začíná ukazovat jeden znak za druhým a zjišťuje, že nám vlastně může říct, co by potřeboval. Třeba i to, že má rád zrovna tu písničku, kde zpívají ptáčci, takže ji chce znovu pustit. K naší „radosti“, jsme tedy poslouchali jednu písničku stále dokola. Také nám mohl říct, že chce ještě přidat jídla, i když jsem si myslela, že už přece musí mít plné bříško. Nejvíce pak znakoval při čtení knížek, kdy očekával, že mu ukážeme znak pro obrázek, na který ukázal. Dokonce i babičky ocenily výhodu znakování, kdy sice nerozuměly prvním pokusům o slovní projev našeho malého (protože ten zní v roce a půl spíš jako řeč mimoňů), rozuměly však tomu, co ukazoval pomocí znaků. Velkým pomocníkem nám znakování bylo také v době, kdy jsme syna učili na nočních. Ano i tady se dá znakování využít. O tom ale více v některém z dalších článků.
Základní znaky, které jsem se naučila díky programu Baby Signs® nám už nestačily a bylo potřeba hledat inspiraci pro vytváření nových znaků i jinde. V paměti jsem lovila znaky českého znakového jazyka. Co jsem nevylovila, tak jsem si dohledala na www.ruce.cz, kde je online slovník a videa k hledaným znakům. Pro anglicky mluvící pak může být dobrým zdrojem inspirace web Baby Sign Language. A kdo má fantazii, může si znaky vymyslet sám. Pokud vám dítě porozumí a vy porozumíte jemu, pak i vymyšlený znak plní svou funkci.
Nyní už jsme ve fázi, kdy budou našemu drobečkovi dva roky a začíná od znaků pomalu upouštět, protože je nahrazuje slovy, která jsou pro nás dostatečně srozumitelná. Stále ale znaky v některých situacích používá, například, když slovo ještě neumí vyslovit. Tento týden se naučil nový znak pro hvězdy, protože se stmívá brzy a my jsme v tu dobu stále ještě venku. Znaky používá také v situaci, kdy chce něco zdůraznit a nebo když vidí, že nerozumím slovu, které už zkouší místo znaku používat.
A jak znakování u nás vypadalo v praxi?
→ video ke shlédnutí zde ←
Jsem moc ráda, že moje maminka nějakým záhadným způsobem objevila letáček v té správné chvíli a já tak dostala možnost znakování vyzkoušet. Teď, když vedu kurzy znakování, se mohu s maminkami o to nadšení podělit. A je krásné sledovat, že maminky toto nadšení sdílí a samy jsou ohromené z toho, v jakých situacích jejich prckové doma znaky používají.
„Je krásné sledovat, jak dítě nejdřív opravdu jenom překvapeně kouká na mamku, proč máchá rukama a jednoho dne k vám přiběhne a úkáže že má hlad a že si dá jablíčko. Když se roční dítě uprostřed noci probudí s pláčem (ať už špatný sen nebo z jiného důvodu) a ukáže znak “svělo/lampa” a po rozsvícení se uklidní a spí dál, tak je to téměř neuvěřitelné. A hlavně uklidňující, protože já matka mám najednou pocit, že se s ditětem opravdu dokážeme domluvit. Dává to jakýsi pocit jistoty, že to mezi náma funguje. Jako když se dospělí člověk dokáže s někým domluvit beze slov.”
(maminka Alice)
Pokud jste dočetli až sem, tak vám moc děkuji za čas, který jste tomu věnovali. Snad vám může článek posloužit jako malý zdroj inspirace k tomu, abyste znakování sami vyzkoušeli, nebo jako motivace vydržet, pokud vaše děťátko ještě znaky neopětuje. Pokud byste se chtěli dozvědět více o tom, co je vlastně program Baby Signs® a jaké jsou jeho výhody, vše se dočtete zde. A jestli vás zajímají samotné kurzy znakování, pak se na jejich nabídku můžete podívat tady.
Jestli se odhodláte dát znakování šanci, přeji vám spoustu příjemných chvil, kdy vy a váš prcek oceníte vzájemné porozumění při komunikaci.